Zlato pro Čakovice a Start Praha, varování pro Santošku a Český Brod

(Chotyně) Zatímco v semifinále ligy žen byly zatím týmy Čakovic a Startu Praha v prvním utkání neúspěšné, na šampionátu dvojic a trojic v Chotyni získal Start zlato a stříbro a Čakovice zlato. Stříbro putovalo ve trojicích do Santošky a dva bronzy ukořistil Český Brod. Je to tedy hodně zajímavá výzva pro oba loňské finalisty, zda dosáhnou reprízy loňského superfinále.

Dvojice (17. 9. 2022)

Čtrnáct dvojic vytvořilo čtyři skupiny, z nichž postupovali vítězové rovnou do čtvrtfinále a další dva týmy do vloženého osmifinále. Z něj si zajistily další čtyři místa Čelákovice A, Start Praha A, Čakovice A a Český Brod A.

Ve čtvrtfinále pak Český Brod C (Sýkorová, D. Blažková, A. Blažková) nestačil na Čelákovice A, Start Praha B (Drahotová, Zátková) podlehl v oddílovém derby svému „áčku“, Český Brod B (Bálková, Möglichová, Chuchlová) podlehl Čakovicím A a Santoška (Plechatá, Zachová) tahala za kratší konec s Českým Brodem A.

V semifinálových bojích bylo brzy rozhodnuto. Start Praha A se vůbec nemazlil s Čelákovicemi A a ve dvou jasných setech si vybojoval finálovou účast. Také druhé semifinále bylo jasnou záležitostí pro Čakovice A, které povolily Českému Brodu A pouze jedenáct míčů. Ten si ale vše vynahradil v zápase o třetí místo, když jeho soupeřky z Čelákovic A dosáhly v obou setech pouze na číslo sedm.

Finále s nečekanou zápletkou, nabídlo dramatickou bitvu dvou družstev, jejichž některé hráčky tvořily loni jeden společný tým Vršovic. První sadu získala Fojtíková a spol. jasným rozdílem a jediný míč tým dělil ve druhém setu od mistrovského titulu. Jenže ten bod získaly soupeřky okolo Řehákové. Naopak, v rozhodující sadě vedly hráčky Startu 9:8, zabodovaly a už se chystaly slavit vítězství, jenže rozhodčí po krátkém zaváhání přiřkli bod Čakovicím. V nervózní koncovce potom prokázala lepší nervy děvčata z Čakovic a získala rozhodující desátý bod. RŮŽENA ŘEHÁKOVÁ možná cítila pachuť křivdy. „Vedly jsme 9:8 a po několika výměnách neudržely soupeřky balon ve hřišti. Rozhodčí pískl a my zvedly ruce nad hlavu. Jenže rozhodčí otočil bod pro soupeřky a na můj dotaz vysvětlil, že naše spoluhráčka zahrála míč při svém zákroku rukou. Stav byl tedy 9:9 a my jsme v poslední výměně nedokázaly soupeřkám už vzdorovat. Pro nás s Gabikou nebyl žádný zápas snadný. V letošní sezóně jsme spolu hrály pouze pět zápasů dvojic bez společného tréninku, protože za námi dojíždí ze Slovenska. Ve finále jsme zahrály velmi vyrovnaně. Můžeme být se sebou spokojené.“ ANETA FOJTÍKOVÁ měla k finálovým soupeřkám respekt, umocněný ten den určitou herní nejistotou. „Zápasy ve skupinách spíše naznačovaly, že náš konec bude první okolo play-off, pak se něco změnilo a začaly jsme hrát konečně svou hru. To, že finálový zápas bude boj, jsme moc dobře věděly, soupeřky měly silný útok a dobré pole. Kdyby nám někdo v dopoledních hodinách řekl, že nám o pár hodin později bude viset zlatá medaile na krku, jen těžko bychom věřily.“

Konečné pořadí turnaje dvojic:

1. TJ AVIA Čakovice „A“ (Fojtíková, Nejedlá, Řezáčová)

2. Sportovní klub Start Praha „A“ (Řeháková, Viňanská)

3. TJ SLAVOJ Český Brod „A“ (Cibulková, Vokáčová, Červenková)

4. TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice „A“ (Čapková, Vaňátková, Svobodová)

Trojice (18. 9. 2022)

Jedenáct trojkových sestav vytvořilo dvě skupiny, ze kterých postoupily do čtvrtfinále první čtyři umístěné. Všechny čtvrtfinálové zápasy skončily pak jasnými vítězstvími. Čakovice A přejely Čelákovice B (Šedová, Bačkovská, Veselá, Čapková), Start Praha v podobném stylu vyřadil Čelákovice A (Matysková, Vaňátková, Svobodová, Dvořáková), Český Brod A (Bálková, Chuchlová, Möglichová, Kozáková) podlehl v oddílovém derby svému „béčku“ a Santoška rozstřílela Český Brod C (Poláková, A. Blažková, D. Blažková).

Ani semifinálové boje neposkytly výsledkově napínavé zápasy. Opět si oba souboje o finále favorizované sestavy, kde dominovaly impozantní smečařky, pohlídaly a nepřipustily žádné dramatické koncovky. V odvetě za finále dvojic tentokrát byla úspěšnější úderová intenzita, blok a dobré pole Řehákové a spol., než celoplošná obrana trojice Čakovic. Druhé semifinále rozhodla dravost a smečařská jistota Plechaté, když i její polařky odváděly dobrou práci v obraně, kterou Středočešky tentokrát nedokázaly rozvrátit. V souboji o bronz se ale českobrodské sestavě zadařilo a odsoudila Čakovice k nepopulární „bramboře“. LENKA CIBULKOVÁ ocenila i bronzové medaile v obou disciplínách. „Já si myslím, že to je výborné umístění. Jak už jsem říkala u singlů, je každým rokem těžší se dostat nahoru. Vždy si cením, že se dostaneme do čtyřky. Co v obou semifinále nevyšlo? Hrály jsme naplno, jen byly soupeřky prostě lepší. Myslím, že bylo celkem důležité, že jsme hrály vždy druhé semifinále a do boje o třetí místo jsme šly ještě rozběhané a s velkou společnou motivací urvat medaili. Pro mě osobně v trojkách ještě s tím, že ji se mnou vyhraje má dcera, která se do boje zapojila v základní skupině.“ ANETA FOJTÍKOVÁ byla nakonec spokojena i se čtvrtým místem. „Už samotná skupina pro nás nebyla moc procházkou růžovým sadem, následně síly docházely a nepřesnosti se vršily. Trojky nepatří úplně mezi naše silné disciplíny, takže už jen to, že jsme se dostaly tak daleko, je pro mě samotnou letos zadostiučinění. Čtvrté místo není úplně populární, je však nutno uznat, že soupeřky v daných zápasech měly jasně navrch.“

Finálovou bitvu nezačal Start dobře a Santoška celý první set tahala za delší konec. Jenže v druhém dějství se karta obrátila a útočná vichřice zcela rozvrátila obranu Santošky. Podobně si vedly hráčky ze Střeleckého ostrova i v rozhodující sadě, když dovolily svým soupeřkám uhrát jediný míč a přiložily si na sobotní rány zlatou hojivou náplast. KRISTÝNA PLECHATÁ shrnula trojkové počínání lakonicky. „Trojky jsem hrála s Gabčou a Terkou, což je naše posila z Brna a hlavně výborná nahrávačka. Ve skupinách jsme porazily všechny týmy, kromě Startu Praha, ale stejně jsme šly z prvního místa. Hned ze skupiny nás čekaly mladé holky z Brodu, což jsou velice šikovná děvčata a věřím, že budou velmi kvalitními hráčkami, což už se ukazuje teď. Holky jsme porazily ve dvou setech, a pak nás čekalo v semifinále opět střet s Brodem A, na který jsme si hodně věřily a dotáhly ve dvou setech do vítězného konce. Ve finále nás čekal už jen Start, kde jsme jim chtěly oplatit porážku ze skupiny a vyhrát! Bohužel se tak nestalo. První set, byl v jasné režii pro nás, kdy nám tam padalo vše a velice dobře jsme chytaly. Druhý set se nezdařil vůbec, Start vše pochytal, Inka (Řeháková) zbytek zablokovala a nám v tu chvíli nic nevycházelo. Třetí set už bohužel nešel nijak odvrátit a prohrály jsme bohužel jasně. Ale chtěla bych mému týmu poděkovat za super hru. A věřím, že snad už příště si nějakou tu zlatou odvezeme i my!“ RŮŽENA ŘEHÁKOVÁ mohla po posledním hvizdu rozhodčích hodit smutek za hlavu. „Nedělní turnaj trojic pro nás byl už i fyzicky náročný. Nemohla bych říct, že by nějaký zápas byl jednoduchý nebo jednoznačný. Stejně jako ve dvojicích jsme do pavouka postupovaly z druhého místa. V semifinále jsme narazily na tým Čakovic, které jsme soustředěným výkonem porazily 2:0. Ve finále nás čekalo opakování zápasu ze skupiny proti Santošce. Ve skupině jsme vyhrály ve třetím setu, stejně jako ve finále. Průběh ale nebyl zdaleka podobný. Po nadějném začátku prvního setu se nám povedlo díky nedůslednosti a několika zbytečným chybám prohrát celý set. Druhý set byl od prvního míče zcela odlišný. Soustředěnost a dodržování pokynů trenéra Jana Vocela nás dovedlo až do vedení 9:0. Stejně pokračoval i zkrácený třetí set, kdy jsme po výhře 10:6 začaly konečně slavit vítězství. Byl to týmový výkon, který by se neobešel bez vedení našeho trenéra. Takže ještě jednou děkuji všem holkám ze Startu a hlavně trenérovi, že na nás má nervy.“