Guldovo zlaté loučení

Nohejbalový ročník 2023 je minulostí a zná svého vítěze. Přesněji obhájce, neboť po roce, a celkově již po čtrnácté, zvedli nad hlavu pohár pro vítěze hráči Modřic, a osladili tak svému trenéru odchod do modřicko – trenérského důchodu, který si Petr Gulda dopřeje po dlouhých třiceti letech.

MNK mobilprovás Modřice – TJ AVIA Čakovice 5:2

Kdo doufal ve vyrovnanou bitvu, byl jistě trochu zklamaný. Doby, kdy superfinále rozhodoval poslední míč posledního setu z éry bitev Karlových Varů, či slovenskými reprezentanty posíleným Vsetínem, jsou díky nadvládě Modřic, a především pak jejich trojkových sestav, hudbou minulosti. Právě ve dvojkách jim jejich superfinálový soupeř může a mohl konkurovat. To se však podařilo jen na půl, a tak se hned v úvodu střetnutí v čakovickém plánu na úspěch objevila trhlina. To si sehraná dvojice Rosenberka s Kopem poradila v koncovkách s navrátilcem Kučerou a T. Chadimem, kteří celý zápas dotahovali, až nedotáhli. J. Chadim se Z. Kalousem pak dokázali první sadu druhých dvojic zvítězit, když na devítkách z druhé patou přes Pospíšilův blok zakončoval Chadim. V sadě druhé se však za stejného stavu po Pospíšilově náhře nemýlil za Hanuse naskočivší Višvader a šlo se poprvé do setu třetího. Tam se „domácí“ za stavu 7:6 nadechovali k trháku hned po dvojicích. Ale pár nepřesností v mezihře nedovolily Hanusovi zakončovat efektivně, a tak šňůrou čtyř bodů Pražané srovnali stav utkání. Ovšem trojice jsou disciplína, kde Modřičtí body nerozdávají. A především díky dvěma nejvýraznějším trojkovým smečařům posledních patnácti let, Pospíšilovi s Kopem, si to soupeři moc dobře uvědomují. Uvědomovaly si to také Čakovice. Ale i přes široký kádr vyslal domácí trenér Doucek na steč k J. Chadimovi a Kučerovi J. Kalouse, který je pověstný svými nápaditými nahrávkami, jež dávají vyniknout drzé čakovické hře. Toho však výrazně limitovalo nedoléčené zranění kolene. Bylo to patrné z jeho pohybu na kurtu, což je proti modřickému útočnému kalibru fatální. Ani Kučeru, který na superfinále vyztužil čakovické řady, nezastihly trojice v ideální pohodě a i přes střídání T. Chadima Pospíšilova sestava slavila poměrně snadnou výhru. Z. Kalouse a Vacka na hostující straně ve hře druhých trojic doplnil fluktuant Kanda, který zaskakoval za indisponovaného Součka. V útoku Kalouse však příliš nepodpořil a ten zase až příliš z pravého kůlu sázel na techniku. Ta mu ze začátku vycházela. Ale Kop s Hanusem a M. Svobodou pozměnili obranu a výhra v prvním setu o tři míče byla na světě. Nepomohlo ani střídání Pachmana, který se uvedl úspěšným úderem přes nohu do středu soupeřovi obrany. Kalous ve druhém setu přidal na razanci, ale Kopova obsluha v poli v podání Hanuse a šestnáctiletého juniora Svobody, byla skvělá, a tak Východočeský bombarďák navlékal jeden bod za druhým, až rozdílem čtyř míčů ukončil zápas druhých trojic ve prospěch svých barev. Do hry jednotlivců domácí lodivod Gulda vyslal Hanuse, ačkoliv se v posledních pár vystoupeních v této disciplíně prezentoval výborně také spoluhráč Višvader. Těžko predikovat, jak by si ten poradil s protivníkem Kučerou. Hanus proti němu totiž první set ztratil, ačkoliv nejtěsnějším možným poměrem. Také výměny setu druhého snášely ty nejpřísnější herní parametry. Avšak Kučera byl správně nabuzený a hnán spoluhráči i fanoušky si pro vítězství ve druhé sadě nakonec došel snazší cestou, než v té první. Stav 3:2 nabízel představy o vyrovnaných odvetných bitvách. Avšak o trojicích zde dnes již bylo něco napsáno a ty odvetné to potvrdily do puntíku. Kalousova sestava nepochodila proti té Pospíšilově, když počáteční techniku Z. Kalous musel opět proložit razantními údery, které si alespoň tu a tam našly skulinku mezi spolehlivou modřickou obranou. Zato Jihomoravskému kapitánovi se dařilo prosazovat spolehlivě, když jej stoprocentní úderovou bilancí z krátkého kůlu doplňoval Višvader. Trenér Doucek na hřišti protočil Součka i Pachmana. Ten dal publiku vzpomenout dnes již ne často vídanému háčku do sítě. Přesto dva výsledkově stejné sety 10:7 hovoří více než výstižně. Bombarďák Kop si drží vysokou trojkovou fazonu, kterou nastavil v semifinálové sérii a stvrdil ji v té finálové. Neboť jeho projektily po noze končily často až mezi diváky a indisponovaný J. Kalous se za nimi vždy jen nevěřícně ohlédl. Střídání T. Chadima již bylo pouhým výkřikem do tmy, neboť modřická sestava si šla za vítězstvím zápasovým, i tím celkovým, čtrnáctým. Po necelých třech hodinách, skvělých obraných zákrocích a veliké bojovnosti obou aktérů, zapsal Petr Gulda zlatou tečku za svým modřickým příběhem, k čemuž mu poblahopřál i soupeř i hráči Startu Praha, kteří si přišli pro bronzové medaile a zapsali tak pro klubové barvy historický úspěch!

Záznam utkání na ČT SPORT zde
Záznam Michala Němce ze statické kamery ZDE

Fotogalerie Michala Němce ZDE

Výsledkový servis utkání

Sestava domácích: Rosenberk, Pospíšil, Hanus, Višvader, Svoboda M., Svoboda T., Kolouch, Topinka, Kop, Halva, Spousta

Sestava hostů: Vacek, Kanda, Kalous J., Kalous Z., Kalous V., Kučera., Pachman, Chadim T., Chadim J., Souček

Trenér domácích Petr Gulda „Nemůžu udělat nic jiného než pochválit všechny hráče. Jsem rád, že mi dopřáli se vítězně rozloučit s mým trenérským postem v Modřicích. Myslím, že jsme celkem očekávaně přehráli Čakovice ve trojicích a zaslouženě jsme vyhráli.