BDL: Modřice obhájily také dorostenecký titul!

Souboj o dorostenecký trůn svedl proti sobě obhájce titulu z Modřic a východočeské Peklo nad Zdobnicí, pro které to bylo premiérové Superfinále, což si nenechal ujít početný tábor jejich fandů. Do stavu 2:2 bylo k vidění velmi vyrovnané utkání, v závěru však prokázali více rozvahy a zkušeností modřičtí mladíci a po výhře 4:2 po zásluze znovu slaví zisk titulu i zlatých medailí.

MNK mobilprovás Modřice-TJ Peklo nad Zdobnicí 4:2

Vítězný tým Modřic po zlaté korunovaci

Finálový duel začal hned od začátku poměrně zostra, nastoupily proti sobě totiž elitní debly obou týmů. Pekelníci Čižinský s Friesem sice získali v úplném úvodu první 2 body, jenže poté postupně začali ztrácet půdu pod nohama. Kolouch se Svobodou tradičně předváděli strojově přesnou hru s vynikající mezihrou a díky ní neměli problém bodovat, naopak Pekelníci se na příjmu trápili, což vedlo i k následným chybám na útoku. První set získaly Modřice bez větších problémů poměrem 10:6, v tom druhém se hra vyrovnala a velká bitva dospěla až do napínavé koncovky. Za stavu 9:9 nejprve výborně zasáhl proti Čižinskému v obraně Svoboda a další útok z horší pozice už poslal Čižinský do autu, Modřice se tak dostaly do vedení 1:0. Do druhé dvojice Peklo poslalo do boje osvědčenou sestavu Ferebauer, Kotyza, naopak Modřice možná lehce překvapily nasazením mladičkého Jahody ke Slukovi. Ten se však svojí šance chopil velmi dobře a do poloviny prvního setu se držely Modřice ve vedení. Za stavu 5:5 přišel první omyl Sluky na útoku, od té doby se dařilo oběma týmům bodovat až do devítek. Za tohoto stavu Modřice zkusily nasadit do hry zkušeného Jurku, Kotyza ale prokázal chladnou hlavu a útok po svém vynikajícím příjmu proměnil. To modřické hráče srazilo dolů, naopak Pekelníci se uklidnili a po dominantním výkonu získali druhý set hladce 10:4. Srovnáno 1:1 a do úvodní trojice trenéři obou týmů nenasadili své lídry Friese a Svobodu, jež takticky šetřili do velmi důležitého singlu. Za Peklo začala sestava Koblic, Čižinský, Kotyza a alternoval Ferebauer, za Modřice Kolouch, Sluka, Jurka a střídali v průběhu Dlabka s Jahodou. Východočeši si v první sadě vypracovali nadějné vedení 7:5, jenže na tomto stavu se zasekli. Naopak modřickým hráčům zafungovala obrana bez bloku a dokázali vývoj otočit až na 9:7. Houpačka pokračovala a Peklo po vystřídání Ferebauerem do hry srovnalo na 9:9. Za tohoto stavu však ustál situaci skvělým kraťasem Kolouch a poslal Modřice do vedení. Ve druhém setu došlo ke zlepšení v souhře Pekla, které dokázalo srovnat stav setů. V tie-brejku ale byli už zase přesnější jejich soupeři, kteří se tak dostali do vedení 2:1. Fries versus Svoboda. To byl souboj hlavních lídrů obou týmů v singlu a duel zcela splnil očekávání. Vysoká kvalita a skvělá technika hráčů-radost pohledět. Za delší konec provazu tahal přeci jen o něco málo jistější zástupce Pekla, který po zásluze získal 1. set. V tom druhém Svoboda aktivnější hrou odskočil do vedení na 7:5 a zdálo se, že rozhodne znovu až zkrácená sada. Jenže chyba lávky! Fries zabojoval, trpělivě si připravoval výhodnější pozice pro útok, které dokázal proměňovat, nepříznivý vývoj otočil a i díky závěrečné chybě Svobody na servisu připsal svému týmu druhý bod. To vše probíhalo v té chvíli k velké radosti asi třicítky hlasitých pekelských příznivců. Vzhledem k tomu, že v odvetných deblech se papírově počítalo s výhrami elitních sestav, naprosto klíčovým duelem byla následující odvetná trojice. Modřice nasadily sestavu Kolouch, Svoboda, Jurka a alternoval Sluka, za Peklo šli do boje Fries, Ferebauer, Čižinský a střídali Kotyza a Teplý. Kdo očekával další velkou a vyrovnanou bitvu, musel být trochu zklamán. Elitní sestavě Pekla se příliš nedařilo, Fries na útoku tentokrát nezvykle kazil, naopak Modřice začaly hrát ve velké pohodě. Tahouny týmu Koloucha a Svobodu dobře doplňoval i doposud nepříliš výrazný Jurka, který se rozehrál k velmi dobrému výkonu. Výsledkem toho byla jednoznačná výhra Modřic 10:5. Změnu nepřinesl ani úvod druhé sady a Jihomoravané kráčeli za klíčovým třetím bodem. Až za takřka beznadějného stavu 5:9 se Peklo probudilo, zabojovalo a dokázalo svého soupeře výrazněji znejistět. Uspělo v několika velmi dlouhých výměnách a vyrovnalo až na 9:9. Také poté dokázali Východočeši zachytit útok soupeře, ale nedokázali si znovu ideálně proti obraně bez bloku nahrát, čehož Kolouch na třetí pokus i s trochou štěstí využil. Čižinský se snažil situaci ještě obětavým zákrokem zachránit, ale nepodařilo se a bohužel si ještě o mantinel přivodil nepříjemné zranění lýtka, po kterém zůstal několik minut ležet na palubovce (naštěstí by dle posledních zpráv nemělo jít o dlouhodobější problém). Modřice vedly 3-2 a elitní sestava Kolouch, Svoboda byla proti druhé dvojici Pekla favoritem. V úvodu se proti otřesenému soupeři dokázala prosadit, ale Ferebauer s Kotyzou nechtěli prodat kůži lacino a bojovali o naději statečně. Za stavu 8-7 pro Modřice však v koncovce 1. setu přišly dvě chyby na útoku Pekelníků za sebou, což rozhodlo. Druhý set byl velmi vyrovnaný. Peklo se dostalo v půlce setu do vedení a do stavu 8-8 bylo stále reálně ve hře o obrat. Modřice po oddechovém času ale závěr zvládly s přehledem a naprosto zkušeně. Nejprve Svoboda po chyceném míči v obraně nekompromisně zakončil a při následném útoku Pekla Ferebauer spadl v těžké pozici po odehrání míče do sítě, čímž odšpuntoval modřické oslavy dalšího z mnoha svých dorosteneckých titulů. Vzhledem k soupiskám finálových soupeřů, ambicím obou týmů a jejich mladým výběrům, je vysoce pravděpodobné, že i v příští sezóně může dojít ke stejnému složení Superfinále. ,,Rozhodujících událostí bylo v zápase několik. Špatně jsme odehráli souboj prvních dvojic. Na rozdíl od soupeře jsme měli příjem vzadu a nemohli si pomoct útoky z druhé. Do toho měl soupeř kvalitnější servis. V obou trojicích jsme udělali příliš mnoho chyb v rozehře i na útoku a obecně jsme se moc nedostali do pohodového rytmu, z čehož dané chyby pramenily. Kvůli tomu jsme i přes bojovnost obě trojice prohráli, což nás stálo celkové vítězství,“ povzdechl si po zápase pochopitelně zklamaný lodivod Pekla Michal Hostinský. ,,Zlomové bylo vítězství v obou trojicích,“ souhlasil i jeho protějšek a spokojený kouč vítězů Miroslav Bednář. O naprosté dominanci v této soutěži družstev svědčí neskutečná bilanci Modřic: za posledních 9 let se představily ve finále hned osmkrát!

Kapitán Modřic Jurka s mistrovskou trofejí
Nepříjemné zranění Josefa Čižinského
Hráči obou týmů při nástupu a české hymně
Fandili i mladší žáci Pekla (V. Prachař)
Elitní dvojice Kolouch/Svoboda těsně po proměněném mečbolu

Sestava MNK mobilprovás Modřice: Jurka (C), Kolouch, Svoboda, Sluka, Jahoda, Dlabka, Bednář.

Sestava Pekla nad Zdobnicí: Ferebauer (C), Fries, Čižinský, Kotyza, Koblic, Teplý, Jarkovský, V. Kopecký.

Trenér Modřic MIROSLAV BEDNÁŘ: ,,Jsem spokojen s výkonem naší první dvojice. Trojice se nám také vydařily a měly velký podíl na celkovém vítězství. Nejlepším hráčem našeho týmu byl Patrik Kolouch, který vybojoval všechny 4 body. U hostů to byl Ondřej Fries. Rozhodčí předvedli dobrý výkon. Nakonec bych rád poděkoval všem klukům za přípravu v průběhu celé sezóny.“

Trenér Pekla MICHAL HOSTINSKÝ: ,,S výsledkem spokojen být nemohu. S tak kvalitním mančaftem, jaký máme, mě mrzí, že jsme soupeře nezdolali, a titul, který by si kluci za sezónu zasloužili, jsme nevybojovali. Nejvíce to však považuji za svoji chybu. Musím uznat, že Modřice na nás zvolily správnou taktiku a v zápase byly o kousek lepší. Nejlepšími hráči byli bezesporu Svoboda s Kolouchem a v odvetné trojici předvedl kvalitní výkon i Jurka. Vzhledem k věku ale je třeba pochválit i Jahodu. V jeden moment nás rozhodčí bohužel neúmyslně poškodili a vzhledem k absenci trenérské volby tuto chybu sportovně korigovaly Modřice zakopnutým servisem, za což jim děkuji a blahopřeji k obhajobě titulu s velmi mladým týmem.“