Šťastná třináctka!

Alespoň tedy pro Modřice šťastná. Ty totiž význam tohoto čísla v sobotu 8. 10. v pražské UNYP aréně v superfinálovém utkání proti Čakovicím popřely a obhájily titul mistra ligy družstev. Završily tím celý superfinálový den, ve kterém hned v dopoledních hodinách jejich omladina taktéž obhájila prvenství v dorostenecké kategorii proti týmu z Pekla. V ženské kategorii si titul zpět na svou stranu vzaly hráčky Českého Brodu, které jej vytrhly ze spárů Santošky podstatně hladším způsobem, než jakým si jej od Brodu před rokem Santoška půjčila.

MNK mobilprovás Modřice – TJ AVIA Čakovice z.s. 5:3

Modřice

Den D se nachýlil. A o jeden semifinálový zápas méně odpočaté Čakovice po roce vyzvaly svého moravského rivala v posledním ligovém utkání ročníku 2022. Soupisky byly plné a oba týmy daly čuchnout k finálové náladě i svým fluktuantům. Superfinále je svým pojetím totiž opravdu unikátní, což každoročně utvrzuje a umocňuje také divácká kulisa v hale. Troufám si říct, že spoustu nezávislých diváků tipovalo po úvodních dvojicích vyrovnaný stav utkání 1:1. Čakovice však neměly na co čekat a vědomy si modřické síly ve hře trojic, udeřily a ukořistily obě úvodní dvojice do svých spárů. Nejdříve dvěma předchozími zápasy nově sestavená a prověřená dvojice Chadim T., Souček provětrala elitní, ale ještě pořád trochu ztuhlé a zabržděné duo domácích Pospíšil, Rosenberk. Posledně jmenovaného navíc viditelně limitovalo zranění zad, které na něm bylo patrné již v semifinálové sérii proti Čelákovicím. Tentýž hráč si pak ve třetím setu za devítek po přihrávce do bloku snažil nahodit Součkův blok. Ten se však nenechal překvapit, míč zablokoval a ještě ho „hodil“ domácímu levákovi na záda tak, že už jej nemohl znovu rozehrát. Na straně Čakovic propukla euforie, neboť s úvodním bodem proti elitnímu deblu Modřic se počítalo jen skrytě a v koutku haly. Kop s Hanusem si v zápase druhých dvojic vypili svůj kalich hořkosti až do dna, když podlehli Kalousovi Z. a Chadimovi J. dvěma nejtěsnějšími sety. Hanus za Kopovým blokem lítal v poli jak raketa, ale ve finální fázi se vždy podařilo vyrobit drobnou chybku v podobě nepřesné nahrávky, špatně zvoleného nebo i zkaženého útoku a Čakovice trestaly. Ovšem když na kurt k zápasu prvních trojic na straně Modřic nastupovalo elitní trio vedené Pospíšilem, kotel domácích fanoušků nebyl na pochybách, že se dočká prvního úspěchu svých oblíbenců. V prvním setu ještě svou kůži Kalous J., Cibulka a Chadim J. nedali lacino a udrželi se soupeřem krok až do úplné koncovky. V setu druhém se však nápadité hře hostů založené na nečekaných nahrávkách do netradičních pozic přestalo tolik dařit a Pospíšil a spol. každé zaváhání potrestal nekompromisními údery. Nepomohlo ani střídání Chadima T. a tak se modřičtí jasnou výhrou vrátili do zápasu a stáhli na 1:2. Také Kopova formace měla v prvním setu druhých trojic poměrně snadnou práci a Kalous Z., Souček a Vacek si s jeho hřebíky v obraně nevěděli rady. Střídání Pachmana pomohlo zvednout a zpřesnit hru hostí a set dospěl až do poslední výměny. To už byl na hřišti opět Souček a Čakovice měly výhodu útoku. Kalousův precizní kraťas na Kopova záda, který mu do té doby již několikrát v zápase bodově vyšel, tentokrát skončil pouze na síti, ze které se odrazil mimo herní plochu a domácí se tak mohli radovat z vyrovnání průběžného stavu. Souboj jednotlivců je však v podání těchto dvou týmů vždy to nejlepší, co tato disciplína může nabídnout. A přestože Jirka Kalous je momentálně na vrcholu a už pěknou řádku zápasů nepoznal přemožitele, kdo jiný by mu mohl tuto sérii překazit, než finálový protivník z MČR Jan Hanus? První set tomu však příliš nenasvědčoval. Kalous hrál jistě a nutil Hanuse k chybám. Vybudoval si tak postupně náskok, který vyústil ve výhru v prvním setu o tři body. I v setu druhém nic nenasvědčovalo tomu, že by vítězná série čakovického měla být ohrožena a pokračoval ve své suverénní hře. Hanus ale podřadil a svým rychlým pohybem rozpálil palubovku místní haly do ruda. Kalouse tím donutil k chybám a sám se ujal vedení. Když se při jednom z oddechových časů jihomoravská turbomyš opírala o reklamní bannery a zhluboka oddychovala, nejeden příznivec musel být zaskočen. Jeho protivník na tom však nebyl o nic lépe a jen to dokládalo rychlost a atraktivitu klání, které se na kurtu odehrávalo. Hanus druhý set nakonec dotáhnul do vítězného konce a vynutil si tak set rozhodující. V tom se však čakovický specialista naprosto zkoncetroval a svou agresivní hrou donutil soupeře ke kupení chyb. Kalous tak prošel třetím setem s čistým kontem a vrátil čakovickým vedení 2:3. Parádní disciplína Modřic však byla na pořadu dne a hosté věděli, že průběžný náskok se jim bude teď náramně hodit. Přesto na zisk alespoň jednoho bodu určitě pomýšleli a s tím také Kalous Z., Vacek a Souček na hřiště proti Pospíšilově formaci nastupovali. Ten jim však se svou sestavou dal rychlou lekci efektivity a i přes prostřídání Pachmana a Fíka se hosté bodově dostali vždy jen do poloviny setu. Stav 3:3 byl příslibem pro všechny fanoušky v hale, že i tato superfinálová bitva bude z těch, které rozhodují až poslední zápasy dne. Cibulka O., Chadim J. a Kalous J. měli proti Kopovi, Topinkovi a Hanusovi jasný plán. Získat čtvrtý bod a ten poté potvrdit v silné disciplíně dvojic. V prvním setu také tímto směrem vykročili, když především Cibulka chytře zužitkovával Kalousovi netradiční, ale přesné náhry a střídal techniku s razancí, což čakovickým vyneslo výhru setu o tři body. V setu druhém si však Kop tuto čakovickou variantu útoku začal více hlídat, což pramenilo v čakovické chyby. Větší prostor tak na útoku dostával Chadim J., kterého však dokázala modřická obrana chytat. Zápas tak došel do třetí sady, ve které po pár sporných balónech vzplály emoce. Především monitor využívaný ke zpětným záběrům k posouzení rozhodčích byl svým vytížením celý žhavý. A po jednom z výroků si za ironické zatleskání směrem k jednomu z arbitrů vysloužil žlutou kartu právě čakovický kapitán. Tomu se už jednou za stejné gesto ve hře jednotlivců tak tak vyhnula. Nyní však hlavnímu sudímu Bartovskému došla trpělivost a hostujícího univerzála potrestal. Mírně nesoustředěný ale stále urputně hrající tým pražanů poté v těsné koncovce vyrobil pár chyb, které Kop na síti trestal blokem. Domácí se tak ujali průběžného vedení 4:3 a frustrovaný smečař hostí Cibulka dostal druhou kartu tohoto zápasu za zakopnutí míče. Dvojice však v úvodu střetnutí vyšly čakovickým ukázkově. A v to samé, a tedy i v otočku zápasu, doufali jistě i nyní. Jenže zádrhel se dostavil hned v té první odvetné. Pospíšil s Rosenberkem svůj výkon oproti prvnímu zápasu dne zlepšili o 100 % a také bolest Rosenberkových zad nebyla tak patrná. V poli chytal těžké i skákané údery Kalouse Z. a Chadima J. a sám si ještě sprintoval pro zakončení, které bylo zpravidla bodové. Čakovičtí se těžko prosazovali, zatímco Modřice hráli účelně. Dokládá to jejich vítězství 10:7 v prvním setu. Když se i v tom druhém ujali vedení a zjistili, že především mladšího z rodu Kalousů se jim daří v poli chytat lépe než Chadima J., dotáhli tuto taktiku opět až do stavu 9:7. Když poté Kalous Z. svůj poslední úder zápasu poslal do autu, vystřelily ruce Jakuba Pospíšila ke stropu haly a na straně Modřic propukla radost. Tribuna fanoušků Jihomoravanů pak ještě dlouho aplaudovala a děkovala ve stoje svému týmu, který se stal po 13. vítězem nohejbalové extraligy mužů. Gratulujeme.

Výsledkový servis utkání

Sestava domácích: Pospíšil, Rosenberk, Višvader, Kop, Topinka, Hanus, Bartoš, Halva, Boleloucký, Svoboda, Burian, Spousta

Sestava hostů: Kalous J., Souček, Chadim J., Chadim T., Pachman, Vacek, Cibulka, Kalous Z., Sadílek, Fík

Petr Gulda (trenér Modřic): „Jsem nesmírně pyšný na celý tým, jak se dokázal po nepovedeném začátku zvednout a otočit Superfinále ve svůj prospěch. Tak jako v odvetném semifinále byla velmi důležitá vyhraná trojice za stavu 3:3. Po ní už jsem věřil, že následující dvojku zvládneme a budeme so moci radovat z titulu.

Jaroslav Vacek (hráč Čakovic): „Byl to boj od začátku do konce. Proti takovému soupeři, ale nelze hrát bez jediné vyhrané trojky. Nelze ale týmu nic vytknout, kluci bojovali.“

Sdílej článek:

Jedna odpověď

1. Za mě jsou modřice tým jen o 3 elitních hráčích (Kop, Rosenberk, Pospíšil), zbytek je extraligový průměr, Hanus je do trojic slušný polař/nahravač, ale na stabilní výkony ve dvojcích nemá a v singlu musí mít svůj den aby dokázal vyhrát, Topinka je nahrávačská stálice, Višváder je ve směs to stejný jako Hanus v trojcích. U čakovic jde vidět že jim chyběl Kučera který odešel do plazů a překvapivě taktická absence Kalouse J. ve hře dvojic, která sice neovlivnila průběh dvojic, ale pokud by se hrála poslední dvojce tak by těžko souček zvládl koncovku. Loni jsem si myslel, že kdyby se zápas dostal až do odvetných dvojic, tak by čakovice měli možnost utkání vyhrát. Nechci hlavně aby se tento komentář chápal jako „hejt“ vůči modřicím, gratulace patří do modřic a nikam jinam, jejich výkony ve trojcích letos i loni ukázali že patří mezi špičku extraligy, spíš jsem jen chtěl říct že jim chybí jeden pořádný dvojkař, aby jejich dlouholetá dominance byla ještě suverénější. Long Live Modřice.