Modřičtí žáci oslavili další pohárovou výhru

Posledním z jarního turné mládežnických Pohárů ČNS byly trojice starších žáků. V těch se bojovalo první dubnovou sobotu ve Žďáru nad Sázavou na osvědčené půdě ZŠ, která disponuje dvěma herními plochami. K turnaji bylo původně přihlášeno 16 trojic, avšak nemocnost zredukovala počet prezentujících na 13 týmů. Vzhledem k tomu, že omluvenky přišly až na posledních chvíli, využili pořadatelé původně připraveného systému turnaje na čtyři skupiny.

Pohár ČNS starších žáků – trojice

Nasazenými týmy byly Modřice „A“, Český Brod, Karlovy Vary a domácí Žďár nad Sázavou. Favorité ve skupinách potvrdili své nasazení a odměnou jim byl přímý postup do čtvrtfinále. Družstva z druhých a třetích pozic šly proti sobě v osmifinále. V jediné čtyřčlenné skupině si třetí postupové místo pro sebe urvaly Modřice „B“, když dokázaly poslat z turnaje předčasně domů tým Holice „B“. Osmifinále proti sobě hned na úvod svedlo obě sestavy Pekelníků. „A“ tým musel tvrdě ve třech setech o svůj postup proti béčku zabojovat, ale výhrou 10:8 ve třetím setu se mezi osm nejlepších nakonec protlačil. V další dvojici poněkud překvapivě snadno 2:0 přehrály Modřice „B“ tým České Budějovice. Holice „A“ těsnou výhrou v koncovkách obou setů postoupily přes Strakonice. V posledním osmifinále poměrně jasně Čakovice přehrály Šacung.

Čtvrtfinálové souboje Modřice „A“ x Peklo „A“, Karlovy Vary x Modřice „B“, Žďár nad Sázavou x Holice „A“ a Český Brod x Čakovice skončily hladkými dvousetovými výhrami nasazených sestav. Zbýval tedy vrchol turnaje, kam se probojovaly všechny nejvýše nasazené sestavy. Na první boj o postup do finále nastoupily Modřice „A“ proti týmu z Karlových Varů. Západočeši celý turnaj spoléhali na razanci svého hlavního leadera Tobiáše Gregora, a tak Modřice věděly, že se musí soustředit právě na něj. Skvělý servis Patrika Iláše zcela rozvrátil mezihru soupeře a pokud se lázeňský tým dostal k nahrávce na síť, tak tam čekal modřický blok. Výsledkem byla poměrně pohodová výhra Modřic „A“ 10:7 a 10:4 a o prvním finalistovi bylo jasno.

Ve druhém semifinále se utkali domácí a Český Brod. Oba týmy se celý den prezentovaly odlišným stylem hry. Domácí spoléhali na obrovskou razanci čahouna Matěje Sobotky. Středočeši oslabení o nemocného Jana Bálka zdobila hlavně technika a chytrost Michala Červenky. V prvním setu se Matěj Sobotka, tak jako celý den, svojí razancí jasně prosazoval. Výhra 10:7 dávala domácím optimismus do druhého setu a už přemýšleli o finále. Mladí Broďáci se však s tímto vývojem odmítli smířit. Změnili obranu, od soupeře přišlo pár chybiček a naráz byl před oběma týmy po výhře Brodu 10:3 rozhodující třetí set. V něm se oba soupeři dostali až do úplné koncovky. Za stavu 9:8 Červenka útočil na postup, ale jeho „šlajska“ na saku skončila v milimetrovém autu. Poslední míč měl na noze Matěj Sobotka, jeho útok však Červenka v poli zázračně zpracoval a chycenou šanci Český Brod vzápětí stvrdil v postupovou radost (7:10, 10:3, 10:9).

V souboji o bronz byla na domácím týmu jasně patrná frustrace z prohraného semifinále a Karlovy Vary si pohodovou výhrou 10:5 a 10:5 dokráčely na bronzový stupínek. Finálový souboj pak přinesl bitvu dlouhodobě nejlepších týmů této věkové kategorie, a to Českého Brodu a Modřic. V prvním setu opět Modřicím fungovalo podání a útoky praváka a leváka dělaly spolehlivě body. Výsledkem byla hladká výhra 10:4. Hráči Českého Brodu do druhého setu přišli se změnou taktiky a začali více riskovat na servisu. Hra byla hned vyrovnanější a v úvodu Český Brod vedl 5:2. Time out modřických ale zafungoval tak, jak měl, a poměr sil se začal obracet. I druhý set tak Modřice dovedly do vítězného konce a po výhře 10:4 a 10:8
slavily i na druhém Poháru ČNS svůj triumf.

Trenér A týmu Modřic Petr Jahoda

„Sestava našeho týmu se rodila dost dramaticky. Nejprve nám Míšu Svobodu stáhl B tým pro utkání 1. ligy mužů. Na jeho místo jsem musel z „nohejbalového důchodu“ povolat Patrika Iláše, který před pár týdny
překvapivě přerušil nohejbalovou kariéru. Tomáš Jahoda teprve ráno před turnajem po osmi dnech odložil berle. Proto jsem jako čtvrtého hráče musel postavil Matyase Štora, který trénuje teprve od ledna. Ten ve skupině i ve čtvrtfinále umožnil Tomovi pošetřit zraněnou patu. Turnajem jsme sice prošli bez ztráty setu, ale souboje s Karlovými Vary i Českým Brodem byly jako vždy náročné. Jsem rád, že to kluci zvládli. Věřím, že Patrik svůj „důchod“ přehodnotí, protože se ukázalo, jak důležitým je pro nás hráčem.“